Vranské jezero


Oblast: Chorvatsko – Zadarská župa

Informace o trase:

Na tento výlet je zapotřebí auto. Vranské jezero je poměrně velké a pěší túra s kočárkem by byla opravdu velmi náročná pro všechny zúčastněné. Naše první zastávka byla u archeologického naleziště Crkvina. V Chorvatsku nejsou zvyklí na značení památek, tak jak u nás. V ČR je na památku nebo zajímavé místo upozorňováno několik kilometrů předem. Tady o památku musíte doslova zakopnout.

Další zastávka byla na poli u vesnice Vrana. Výšlap do vesničky stojí za to už jen proto, že takovou vesničku u nás najdete jen těžko. Nedaleko od místa, kde jsme parkovali, jsme objevili krásnou jeskyni. Objevili jsme i směrníky odkazující na nějaké turistické trasy, což není pro Chorvatsko moc typické. Trasy ovšem byly velmi neschůdné (byl by to velký problém i s dítětem v nosítku, natož v kočárku). Nedaleko od vesnice se nachází starý královský hrad, tedy spíš jeho zřícenina. Od místních jsme zjistili, že v srpnu zde bývají nějaké rytířské slavnosti. V těsné blízkosti zříceniny stojí pevnost, která je po kompletní rekonstrukci.

Při objíždění Vranského jezera jsme narazili na vyhlídkový bod Vidikovac Kamenjak. Autem můžete dojet až přímo k vyhlídce. Na vyhlídce se ovšem platí vstupné (20 Kn na osobu – údaj z června 2016). Když nezaplatíte, na vyhlídku se nedostanete – ale stojí to za to. Je zde i krátká naučná stezka. Ta se ovšem s kočárkem zvládnout opravdu nedá, jedině s nosítkem a i tak je to celkem náročné.

Mapa:

 

 

Drage
Balatonmagyaród

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *