Do Pekla a zase zpět


Kategorie: Toulky přírodou

Oblast: Královéhradecký kraj

Náročnost: Střední

Délka trasy: 11 – 15 km

Informace o trase:

V hlavních bodech projdete trasu z Nového Města nad Metují do Pekla. Celodenní výlet je vhodný pro rodinu s kočárkem, dětmi v nosítku nebo čerstvými cupálky. Cesta je tam i zpět stejná, dohromady má 12 km a vede převážně nezpevněnou lesní cestou podél řeky Metuje po rovinatém terénu. Stoupání a klesání je pouze z Nového Města dolů k řece, zpět se musí vystoupat. Pro kočárky je trasa obtížnější. Pro nosící rodiče oddychová. Lesní cesta vede po celou dobu podél řeky Metuje, je dostatečně ušlapaná a hladká pro sportovní kočárky. Po cestě potkáte několik laviček, kde si můžete oddychnout nebo poklad v kočárku nakojit.

Doporučujeme zaparkovat v Novém Městě na Husově náměstí a ulicí Na Zádomí se vydat směrem do Pekla. Z ulice je krásný výhled do údolí Metuje. Dále pokračujte ulicí Komenského. Pokud uhnete ulicí Klosova, dorazíte do Jiráskových sadů, kde můžete opět juknout na údolí Metuje z Klosovy vyhlídky. Parkem projděte na konec, vydejte se cca. 500 metrů po silnici. Na konci zahrádek je možné pokračovat buďto dále po silnici, nebo sjet pro kočárek trochu horší cestou k Metuji. Odměnou za horší terén je ale klid, příroda a řeka. Zhruba po kilometru se cesta opět potká k silnicí, kterou je nutno kousek využít. Za chvíli dorazíte k lesní cestě, která povede mostem pro pěší přes řeku do lesa. Tam turistická značka ukazuje – do Pekla 5 km. Cesta po celou dobu vede podél řeky. Těsně před Peklem je opět potřeba přejít mostem na levý břeh řeky a do vsi dojít cca. 500 m po silnici. V Pekle je konečná, tak se nebojte hustého provozu, pravděpodobně potkáte víc cyklistů než aut. V Pekle můžete obhlédnout místní kulturu. K dispozici je i restaurace, stánek s venkovním posezením, dětské hřiště a pár čertů do počtu.

Z Pekla je možné pokračovat dále, například 5 km po zpevněné cestě do Náchoda, nebo se vydat zpět. Na cestě zpátky se doporučuji s kočárkem vyhnout stoupání od řeky do Nového Města lesem. Snazší je to jednoznačně po silnici. Ušetřenou energii pak můžete v Nováči věnovat prohlídce zámku. Pro děti před zámkem najdete hřiště, pro vás v areálu zámku posezení s výhledem nebo oddych v zahradě. Ve městě je k vidění rozhodně víc než zámek tak doporučujeme nevynechat.

Tip: Pokud chcete ochutnat pekelnou česnečku nebo česnečku bez česneku, v Pekle najdete.
Zkušenost: Tak, jak je trasa doporučená byla ozkoušená se čtyřměsíčním dítětem v korbičce kočáru s koly do terénu. I s poflakováním jsme pohodově zvládli za odpoledne. Jedna samotná cesta odhadem tak 1,5 hodiny v pohodovém tempu. Během cesty jsme v lese potkali dvě pro kočárek horší místa v délce dohromady max. 30 metrů, kde bylo lepší kočárek přenést.

Mapa:

 

Fotogalerie:

Za tip na výlet děkujeme uživateli Ivin

Královský okruh Hradcem Králové

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *