Lesní Hřbitov Hradec Králové


Kategorie: Toulky přírodou

Oblast: Královéhradecký kraj

Náročnost: Snadná

Délka trasy: 6 – 10 km

Možnosti parkování: Na konci Hradečnice je velké záchytné parkoviště, odkud vede okruh v délce 10 km. Je to cíleně vytvořená dráha pro inline, cyklo a další sportovce či pěší.

Informace o trase:

Ano, skutečně se vyráží od Lesního hřbitová, který slouží k odpočinku lidí i domácích mazlíčků. Celá cesta značeného okruhu je tedy po asfaltu a absolutně bezbariérová. Terén je rovinatý. Z Parkoviště se jede kolem bufetu u Vlka k Hájovně u Dvou Šraňků. Tam je první velká křižovatka. Okruh vede vlevo. Asfaltem se ale můžete dopravit 2,5 km na Nový Hradec Králové. Rovně 1 km k lesní oboře s daňky a divokými prasaty. Zvířátka mají i v oboře u hájovny, ale ta je soukromá a nepřipravená pro zvědavé oči. Obora je vlevo ve směru od hájovny. Vpravo od hájovny je cesta k rybníku Na Olšině, kde je kryté posezení se zastřešeným ohništěm. Tedy možnost opéct třeba buřty. Topiva je v lese habaděj.

Pokud vás ani jedna zajížďka nezaujme a budete pokračovat u hájovny vlevo po trase okruhu, za dalších 500 metrů budete mít možnost po uježděné lesní cestě dojít k rybníku Výskyt, kde je také kryté ohniště s možností posezení a opékání. Výskyt je větší a frekventovanější než Na Olšinách.

Pokud se vrátíme zpět na trasu, stále se držíme asfaltové cesty. V okamžiku, kdy začnete vnímat lesní chatky, je příležitost odbočit vpravo směrem ke Stříbrnému rybníku, kde je možné koupání (nebo ubytování v chatkách).
Dál po okruhu dorazíte k restauraci Zděná bouda, kde je možné se občerstvit nebo se vydat vpravo od hlavní silnice na rytířské hradiště, které je tam nedlouho postavené pro děti. Jedná se o obrovský dřevěný hrad, který je možné prolézat. Opět je příležitost opékání, tentokrát ale u klasického otevřeného ohniště.

Poslední část okruhu zpět na parkoviště vede po silnici. Kdo by se tomu chtěl vyhnout, je možné se vrátit zpět po trase nebo obejít zprava kolem dřevěného hradiště. Tam je možné jít trasu od Zděné boudy k rybníku Česík, zajít si prohlédnout přírodní rezervaci Na Plachtě s rybníkem Jámou, vrátit ze zpět na rytířské hradičtě a kolem něj projít lesem k lesnímu hřbitovu.

Sportovní okruh má kolem deseti kilometrů, každou zacházkou nachodíte něco navrch, ale většina zmíněných stojí za to. Buďto poskytnou žvanec, dětem zábavu nebo všem zasloužený oddych v klidné přírodě.
Tip 1: Pokud nejste na inlinech, hradecké lesy jsou celé šachovnicově protkané širokými lesními cestami, rybníky a krytými ohništi. Zpevněný okruh je frekventovaný sportovci tak osobně volíme vždy varianty lesních cest. Proto se nebojte kouknout na mapu a klidně si upravit trasu s kočárkem podle svého.
Tip 2: S dětmi jde projít menší lesní cestou (pořád ale sjízdnou pro většinu kočárků) od obory s daňky a divočáky rovnou k Výskytu. Je to max. 1 km cesty, která vede mezi obory do lesa.
Tip 3: Vyrazte na celý den a nezapomeňte s sebou ty buřty. Krytá ohniště nejsou v lesích pouze tyto dvě zmíněná.
Tip 4: Na Lesním Hřbitově je také na konci parkoviště psí útulek. Funguje tam dobrovolné venčení pejsků tak není problém si tam pro děti i vás vypůjčit pejska na procházku. Nebojte se, půjčují jen pejsky, kteří jsou zdravotně i povahově prověření. Vždy je dostanete na vodítku a s náhubkem. Pokud vidí rodinu s dětmi půjčují malé a klidné psíky. Ale pozor, pro slabší povahy je srdcervoucí je vrátit zpět 😉

Mapa:

 

Fotogalerie:

Za tip na výlet děkujeme uživateli Ivin

Nové Město nad Metují
Královský okruh Hradcem Králové

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *