Královský okruh Hradcem Králové


Kategorie: Města a památky

Oblast: Královéhradecký kraj

Náročnost: Střední

Délka trasy: 11 – 15 km

Parkování: Parkování je možné přímo na náměstí či v přilehlých ulicích. Tato parkovací místa jsou většinou za poplatek. Nejbližší větší parkování bez poplatku je v areálu škol u Orlice nebo mezi fotbalovým stadionem a Flošnou.

Informace o trase:

Město Hradec Králové je bohaté po všech stránkách, je na co koukat, co zažít, co pojíst a dobře se mezi jednotlivostmi dopravuje…pro kočárkové rodiny, samozřejmě 😉 Okruh Hradcem můžeme začít na Velkém náměstí, kde se můžete pokochat několika hity. Začneme po směru hodinových ručiček dominantou Hradce, katedrálou Sv. Ducha s Bílou věží a kaplí Sv. Klimenta. Dále následuje budova radnice, historické domy s podloubím zakončené zchátralým Obchodním domem, ulicí dozadu za náměstí je vidět část žluté budovy Klicperova divadla a přes ulici budova Galerie moderního umění, která je nově zrekonstruovaná. Přes náměstí je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, ke kterému přiléhá ulice zakončená Gočárovým schodištěm. Přes Gočárovo schodiště se dostanete na takzvané Terasy, kde jsou nově zrekonstruované zahrady, které stojí opravdu za do…na kukajdu i na relax. Jedna část zahrad je mezi Gočárovým schodištěm a Bonem Publicem. Druhá část mezi Bonem Publicem a budovou bývalého hradeckého pivovaru, kde dnes sídlí Magistrát města. Jsou to překrásné, ale terasovité zahrady, tudíž pozor!, schody. Ale ponosit si kočárek v tomto případě stojí za to. Bezbariérový přístup bohužel není ani z jedné strany. Zahrady s vidinou odpočinku ale klidně nechte na konec a vydejte se směrem na Malé náměstí. Hned na začátku se můžete posílit kávou z Kafe na kole (skutečně lahodné kávy z celého světa, které dostanete i s sebou, abyste dál mohli kočárkovat). Pod náměstím narazíte na budovu Krajského soudu a Farní sbor Českobratrské církve evangelické. Na křižovatce máte dvě možnosti.

Půjdete ulicí Nezvalova, která ubíhá z centra zprava sboru, dokud nepřekročíte řeku Orlici, pokocháte se hradeckými lízátky, pokoupete se na Flošně, letním aquaparku a pak budete pokračovat ušlapanou cestou mezi stromy, která těsně lemuje levý břeh Orlice, dokud nedorazíte do místa hradeckého vzdělávání. Nebo se dáte na křižovatce doleva ulicí Komenského, prohlédnete si Gočárovo schodiště zespodu a projdete vlevo mostem s elektrárnou přes řeku Orlici taktéž do místa hradeckého vzdělávání. Tam najdete dominantu – vědeckou knihovnu neboli ementál. Přes silnici naproti je Gočárova budova bývalé koželužny, dnes průmyslové školy. Za ementálem je komplex nových budov Univerzity Hradec Králové. Mezi univerzitou a Vědeckou knihovnou se dáme po chodníku vpravo, dokud nedojdeme na lávku pro pěší. Tou se přemostíme mezi Jiráskovy sady a Zimní stadion.

Jiráskovy sady jsou další místo pro relax mezi rostlinami. Není možné v nich vynechat dřevěný a do HK ze zahraničí dovezený pravoslavný Kostel sv. Mikuláše, ani jejich špičku na soutoku Orlice a Labe. To je místo oblíbené kačenami a nutriemi. Pozor, krmte jen kačeny, krmení nutrií zakazuje vyhláška 😉 Do Jiráskových sadů bohužel nesmí psi. Až je projdete (se psy obejdete), dorazíte k úchvatné secesní elektrárně Hučák a přemostíte se tentokrát na pravý břeh přes Labe. Tam narazíte na Gočárovy školy, dnes ZŠ vlevo a Gymnázium vpravo.

Půjdete dál po Tylově nábřeží novou náplavkou proti proudu Labe. Ve směru u za prvním mostem, Pražským, můžete vylézt nahoru a kouknout přes cestu na starou budovu UHK nebo se projít po pěší zóně na Masarykovo, Baťkovo a Ulrychovo náměstí a zase zpět. Pražským mostem doporučují přejít na levý břeh Labe a projít po Eliščině nábřeží pokračovat proti proudu ke Kotěrově budově Východočeského muzea. Za muzeem pokračujeme dále proti proudu a odbočíme vpravo mezi Plaveckým bazénem a konferenčním centrem Aldis. Dorazíme k Šimkovým sadům, kde je čas na oddych. Šimkovy sady nabízí stíny stromů, svěžest jezírek, něžnost květin, ale také hlavně kafe nebo instalované grily. Ideální místo pro skloubení pikniku a grilování. Pro děti je tady rozsáhlé hřiště, pro starší scatepark. Tady jsou psi vítáni. Po oddychu v Šimkáčích se přesuneme Žižkovými sady opět na náměstí. Z Žižkových sadů jsou tři možnosti – rovnou po schodech nahoru – kdyby měl někdo mnoho sil a chtěl by si ponosit kočárek, zleva opět přes Malé náměstí nebo zprava za Adalbertinem ulicí V Kopečku.

Já doporučuji tu, protože V Kopečku mají skvělou zmrzku a pokud pod náměstím uhnete vlevo a projdete správnou uličkou, můžete doplnit energii čokoládou Jordis, mají tam krámek. Na náměstí můžete doplnit energii i ve skvělých restauracích. Za sebe doporučuji z levnějších variant Knihomola přímo na náměstí, z dražších Šatlavu u Klicperova divadla. S dětmi také mohu doporučit skvělé animační programy jak v Muzeu Východních Čech, tak i v Galerii moderního umění. Na konec doporučuji z posledních sil se vydrápat na Bílou věž a kouknout se, kudy jste chodili. Pro nadšence do dopravy doporučuji ještě nové autobusové nádraží, ale to je od trasy trochu z ruky.

Na tomto okruhu našlapete 10 km jako nic. Pokud si jednotlivá místa ještě obšlápnete, určitě více. Máte na to ale celý den a příjemných přestávek se nemusíte bát. Na okruhu je k nim mnoho příležitostí. Kromě Jižních teras si na trase neuvědomuji místo, kde by bylo nutné nést kočárek. Ještě na Náplavce jsou schody, ale ty jdou obejít.

Na okruhu si samozřejmě můžete jako výchozí bod zvolit jakékoliv místo, je to přeci okruh 😉

Mapa:

 

Fotogalerie:

Za tip na výlet děkujeme uživateli Ivin

Lesní Hřbitov Hradec Králové
Do Pekla a zase zpět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *